• Email: pavla@fyziofemina.cz
  • Phone:+420 774 502 466

Blog

Stigmatizace žen s nepravidelnou menstruací

Často je nepravidelná menstruace považována za „nezdravou“. Bohužel nás takto mylně někteří gynekologové informují a snaží se nepravidelnost řešit hormonální antikoncepcí, injekční „vyvolávačkou“ apod. Ani jedno však příčinu neřeší a spíše poškodí zdraví ženy a jejího hormonálního systému.

U mladých dívek lze i velké nepravidelnosti cyklu tolerovat i několik let od první menstruace. Menstruační a ovulační cyklus se teprve přizpůsobuje dívce a ona jemu, seznamuje se s ním, a není tedy zapotřebí u ní nepravidelnost řešit. A už vůbec ne hormonální antikoncepcí, která toto seznamování naprosto přirozených procesů těla, velmi vážně naruší!

Předepisování hormonální antikoncepce nejen mladým dívkám z důvodu nepravidelnosti považuji za tristní a lékaři by si měli uvědomit, že tím dané dívce vážně narušují nejen reprodukční funkčnost orgánů, ale také zvyšují riziko dalších vážných vedlejších účinků (trombóza, poškození jater, snížení libida, psychické potíže apod.  – viz příbalové letáky).

Zdravý menstruační cyklus NEMUSÍ být pravidelný!

Zdravý menstruační cyklus je takový, ve kterém probíhá ovulace a od ní zhruba za 12 až 16 dní přijde menstruace. Této fázi po ovulaci se říká fáze luteální či také druhá fáze cyklu.

Pokud je tato doba kratší, může být potíž s otěhotněním (vajíčko se nestihne uhnízdit a odejde s menstruační krví).

Stanovení data ovulace nepomůže ani pocit (ovulační bolesti, hlen), ani ovulační testy (často velmi nepřesné), ani ultrazvukové vyšetření lékařem (může být také zavádějící).

Pomoc nabízí tzv. Symptotermální metoda, kdy si žena měří teplotu (nejčastěji v pochvě) a sleduje změny děložní hlenu, eventuálně na čípku. Tato metoda je přesná (99,6 %) a pomůže vám zorientovat se ve svém cyklu.

Často lékaři tvrdí, že žena neovuluje, protože v polovině cyklu nenašli folikul na ultrazvuku. Tyto ženy jsou pak naprosto zbytečně stresovány a stigmatizovány jako neplodné a odeslány do center asistované reprodukce, kde jsou mnohdy zbytečně zatíženy hormonální léčbou, která s sebou nese další vedlejší negativní účinky na zdraví ženy.

Až 70 % žen má ovulaci POZDĚJI než v polovině cyklu!!!

Za nezdravý cyklus (od lehkých až po ty závažné příčiny) se také považuje takový cyklus, který má nejen kratší, ale i delší luteální fázi než zmíněná hranice, dále když neprobíhá ovulace, dochází ke špinění před menstruací či mimo samotnou menstruaci, dochází k velmi silnému či dlouhému krvácení (zhruba 7 dní je považováno za normu) nebo také když je velmi bolestivá menstruace či nedochází k menstruačnímu krvácení vůbec.

Zde je již na místě vyhledat gynekologa a nechat se vyšetřit.

Pokud si nejste jistá svým menstruačním cyklem či se u vás vyskytují zmíněné potíže, vyhledejte specialistu na symptotermální metodu a samozřejmě  svého gynekologa/gynekoložku. Ráda Vám také já poskytnu poradenství, eventuálně nasměruji na specialisty v daném oboru.

Share this story: