• Email: pavla@fyziofemina.cz
  • Phone:+420 774 502 466

Blog

Menstruační hygienické pomůcky a zdraví ženy

S každou ženou, se kterou pracuji, řeším menstruaci a hygienické pomůcky. Považuji to za důležité, protože některé z nich mohou narušit ženské zdraví. V zásadě nedoporučuji tampony (ani ty organické), ani „konvenční“ menstruační/porodnické vložky.

Obsahují totiž mnoho chemických látek a geneticky modifikovaných organismů (tzv. GMO), které mohou narušit (mnohdy tiše a plíživě) zdraví ženy v mnoha oblastech – hormonální nerovnováha, kožní problémy, alergie, reprodukční poruchy, poruchy cyklu, syndrom toxického šoku a mnoho dalších.

 

Nejzdravější možností je tzv. VOLNÁ nebo také SVOBODNÁ MENSTRUACEPři ní naše tělo zadržuje menstruační krev, a když přijde pocit na vyprázdnění (podobný pocitu jako když se nám chce čůrat), tak „uvolníme“ čípek (lehce můžeme zatlačit), a tekutina odteče do toalety či do přírody. Je třeba trochu cviku, trpělivosti, sebe-vnímání a sebe-kontroly, abychom se to naučily, ale je to technika, která je nám přirozená.

Než si je žena volnou menstruací jistá, může využívat jako doplněk LÁTKOVÉ VLOŽKY, které jsou nejen příjemné na dotyk, ale také jsou pěkné na pohled a vyplatí se ekonomicky i ekologicky. Látkové vložky také můžeme využívat po porodu. Existují v různých velikostech dle potřeb ženy (slipové, denní, noční, porodnické). Vybírat lze i z různých materiálů (bambus, bavlna, fleese, s nepropustnou vrstvou – tzv. PUL). Po použití se vložka vypere a slouží opakovaně ještě mnoho let (v závislosti na kvalitě materiálu a péči, kterou ji věnujete).

Další možností je MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK. Ten může vyhovovat nejen ženám, které byly dosud zvyklé na tampóny. Narozdíl od nich je ale kalíšek z materiálu, který nenarušuje vaginální prostředí a neuvolňují se z něj látky, které by poškozovaly ženské zdraví. Navíc máte přehled o tom, jak menstruační krev vypadá a jaké přesné množství děloha „vyprodukuje“. Menstruační krev se můžete bez obav zbavit v rámci domácího odpadu (umyvadlo nebo WC) a nebo ještě lépe, vrátíte ji zpět do přírody. Krev může dále sloužit pro domácí květenu či zahrádku a má tak ještě další využítí. A to se mi moc líbí. Často lze vypozorovat, že v místě, kam krev vylijete vyrostou bylinky, které Vám Matka Země posílá, a které jsou vhodné právě pro Vás.

  • Kalíšek je diskrétní a můžete ho také využít např. při plavání, když už se „musíte“ při menstruaci koupat.
  • U kalíšku nehrozí syndrom toxického šoku.
  • Nevýhodou se může stát fakt, že Vám nemusí zakoupený typ kalíšku a jeho velikost sedět.

Takže někdy je třeba investovat do více typů, než najdete ten pravý. Mnohdy je také zapotřebí změnit velikost po porodu nebo v souvislosti s věkem a změnou kvalit svaloviny v pochvě. Některým ženám také nevyhovuje kalíšek z důvodu, že ho “cítí”, tlačí je, přetěžuje jim pánevní dno. Pak to chce právě vyzkoušet jiný typ kalíšku, pracovat se svým pánevním dnem a nebo zvolit jinou menstruační pomůcku.

Údržba je velice jednoduchá. Po každém použití kalíšek vypláchnete a po skončení menstruace jen vyvaříte. Já doporučuji mít k dispozici alespoň dva kalíšky a vyvařovat kalíšek po každé výměně. Zajistíte tak lepší hygienické podmínky a snížíte riziko možné infekce. Kalíšek Vám vydrží také mnoho let.

 

Poněkud méně známou pomůckou je MENSTRUAČNÍ HOUBA. Ta se také zavádí po navlhčení do pochvy a lze ji využít opakovaně. Životnost menstruační houby opět záleží na její kvalitě a péči o ní. Vydrží zhruba 6 cyklů. Jedná se o čistě přírodní materiál, takže je šetrnější k sliznici pochvy. Houbu je zapotřebí udržovat v hygienické čistotě a po použití dezinfikovat např. v solné lázni s tea tree olejem.

ORGANICKÉ VLOŽKY A TAMPONY

Pokud Vám žádná ze zmíněných pomůcek nevyhovuje, můžete využívat organické vložky a tampony. Jsou zpravidla z biobavlny a neobsahují tak další chemické látky, které by se do těla uvolňovaly. Tampony sice nedoporučuji vůbec, ale když jej musíte/potřebujete využít, existuje zdravější alternativa.

MENSTRUAČNÍ KALHOTKY

Takovou novinkou na poli menstruačních pomůcek jsou menstruační kalhotky. Mohou být doplňkem k volné menstruaci či jako alternativa vložek. Existuje několik typů kalhotek. Některé mají kapsičku, do které vložku schováte a není pak tolik viditelná, jiné mají savou vrstvu v sobě. Nemáte v nich pocit “vložky” jako takové a nehrozí zašpinění oblečení kvůli jejímu posunu. Když je ale chcete vyměnit, je zapotřebí se svléknout, což může být někdy  v běžném životě trochu nepraktické.

 

Pokud Vás zajímá téma zdraví prospěšnosti hygienických pomůcek, odkazuji na tento článek:

https://www.vylectese.cz/varovani-zeny-vetsina-vlozek-tamponu-ma-jeden-vazny-problem/

Více o pomůckách k menstruaci můžete také nalézt na stránkách www.kalisek.cz

Share this story: