Péče o jizvy

podpora hojení nejen na fyzické úrovni

Každá jizva má svůj příběh a své tempo hojení.

Všechny jizvy ale potřebují kontinuální péči o všechny poraněné vrstvy tkání.

Proces zrání jizvy probíhá zejména v těch hlubokých vrtvách rok až rok a půl. Proto je třeba se poraněné oblasti věnovat kontinuálně, aby nevznikaly v rámci hojení srůsty v hlubokých vrstvách tkání, které mohou vyvolat nepřirozený tah tkání okolí a způsobit bolestivé stavy či poruchy funkce vnitřních orgánů a pohybového aparátu.

Vytažením stehů péče o ránu nekončí. Bohužel se stále setkávám s tím, že se jizvy zkontrolují pouze při vytažení stehů, ale následná péče neprobíhá a ani o ni mnohé ženy nejsou informované. Doporučované promazávání jizvy obvykle nestačí. A také často nestačí jen péče o jizvu. Mnohdy je potřeba zpracovat i emoce spojené se vznikem rány a změnou vzhledu. 

K péči využívám různé pomůcky, oleje, bylinky, tejpy, ale hlavně ruce, které hladí a uši, které naslouchají příběhu, který jizva vypráví

Protože pracuji celostně, beru na vědomí i emoce, které jsou s jizvou a změnou vzhledu těla spojené. Takže i s nimi budeme pracovat. Cílem je mít k jizvě a situaci, během které rána vznikla, minimálně neutrální vztah. Tzn., že když ji vídíte, dotýkáte se jí či vzpomínáte na to, jak vznikla, cítíte se u toho v pohodě.

Pokud jsou pro Vás jizvy stále velkou výzvou, je možné uzavřít minulost díky rituálu zavinování