Nejedna žena v mém okolí i v praxi se setkala s nepříjemným vaginálním zánětem, způsobeným kvasinkami. Proto jsem se rozhodla, že napíšu o tom, jak zánětu předcházet a jak jej řešit, když už zánět vznikl.
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že s kvasinkami se setkáváme neustále. Stejně jako s jinými mikroby. Ale k tomu, aby vyvolali zánět či onemocnění potřebují podmínky. Podmínky k přemnožení. A pokud tyto podmínky neupravíme, je pravděpodobnost, že nám budou do života opakovaně vstupovat mykozy.
1. Spodní prádlo – co nejčastěji chodit bez kalhotek, nepoužívat jednorázové vložky s parfemací z umělých materiálů, raději jen kalhotky a často je měnit, měly by být z přírodního materiálu (bavlna, konopí, len apod.), eventuálně použít látkové vložky (je třeba je pak řádně vyprat a často je měnit, pozor na umělé materiály)
2. Tekutiny – pijte hodně vody, množství je individuální, ale zvyšte svou běžnou dávku tekutin
3. Po každé toaletě se osprchujte vlažnou vodou, stačí krátce, bez mýdla a pak si čistými prsty namažte okolí pochvy a lehce dovnitř kokosovým olejem s teatree olejem (na jednu vrchovatou polévkovou lžíci 3 – 5 kapek teatree). Můžete si to dát do malé sklenky a v koupelně po omytí vždy namazat. Lehké štípání olejíčku je v pořádku a mnohdy je i příjemnější než to protivné svědění
4. Strava – mám dobré zkušenosti s půstem přímo v době zánětu, kdy pijete jen čistou vodu, eventuálně s trochou citronové šťávy. Pokud se na to necítíte, jezte hodně zeleniny a vynechte po dobu zánětu veškeré sladkosti a sladidla, včetně medu, omezte pečivo a výrobky z mouky. Uvařte si pořádný vývar se zeleninou, tažený minimálně 6 hodin. V létě pozor na přehřátí organismu. Pomohou také fermentované potraviny (pickels, kimči, kefír z tibetské houby apod.).
5. Probiotika – doporučuji je užívat dlouhodobě, v akutní fázi zvyšte sílu či dávkování. Nejlepší jsou samozřejmě v čerstvé a přirozené formě v podobě kvašené zeleniny, kysaného zelí, kvašených mléčných produktů apod. Lze koupit i probiotika, která se zavádí přímo do pochvy (poradí v lékárně).
6. Sedací koupel či výplach pochvy pomocí tzv. irigátoru (v prodejnách zdravotních pomůcek) – k výplachu lze použít odvar z natě ředkviček, grepové kapky (dávkování dle příbalového letáku) či jiné bylinky s antimykotickým či protizánětlivým účinkem. K výplachu rozhodně nepoužívejte éterické oleje!! Po výplachu či koupeli doporučuji zanést trochu bílého jogurtu do pochvy nebo ještě lépe kefíru z Tibetské houby (lze sehnat na internetu nebo se ptejte svých známých, zda si ji nepěstují). Totéž by měl provádět i partner (oplach penisu). Pozor – teplota vody musí být příjemná!!!
7. Zvyšte konzumaci česneku, kurkumy, zázvoru a dalších protizánětlivých potravin a koření. Výborný na chuť je čaj ze zázvoru, s kurkumou a citronem. V létě pozor na přehřátí organismu.
8. Tinktury a bylinky: ořešák černý, čaj Lapacho, třapatka nachová, dobromysl, llichořeřišnice (super je i syrová jen tak do pusy, preventivně i při zánětu) a také naše česká klasika kopřiva (čaj, listy na „špenát“). Tinktury jsou lepší než forma čaje, ale lze kombinovat. Vždy se držte dávkování doporučené na daném výrobku. U všech bylinných preparátů doporučuji užívat danou bylinku maximálně 3 týdny a pak si dát měsíc pauzu. Nezapomínejte, že bylinky jsou léčiva, tudíž mohou mít vedlejší účinky, lze se předávkovat, mohou ovlivnit působení jiných léků apod. Pokud si nejste jisti, konzultujte svůj stav s lékárníkem a lékařem. U těhotných platí zvýšená opatrnost!!!
9. Nekoupejte se v horké vaně, spíše se sprchujte a pokud zvládnete, dopřejte si vlažnější vodu
Zvláště u opakujících mykoz je třeba dlouhodobě působit na naše zdraví a to zejména: